Yasaklı Sitelere Giriş İçin En İyi VPN Uygulamaları (Android)

In today’s post we want to share some content from our main partner Mehmet Ali over at his website vpnturkey.com. Mehmet wrote this post discussing how Turkish engineers have recently switched over the a LINUX based VPN system for better efficiency and network capacity. This is a big concern especially for systems running on VPS servers.

Please hit translate to view Mehmet’s original text.Mehmet ALi

VPN, kabaca internete kendi adresinizden başka bir IP adresi üzerinden bağlanmanızı sağlayan bir ağ servisidir ve açılımı Sanal Özel Ağ (Virtual Private Network) anlamına gelmektedir. Başka bir IP adresi üzerinden internete bağlanmak kimliğinizin sanal ortamda bulunamamasını sağlar ve bu özellik bağlantınızı güvenli hale getirir. VPN programlarının çalışma mantığı kullanıcı ile sunucu arasına şifreli bağlantılar eklemeye dayanır. Bu duruma tünel anlamına gelen kripto açmak denir: Bu tünel şifrelerle doludur ve ucunun kime çıktığı bilinmez. VPN sanal bir ağ uzantısı oluşturduğu için ağa fiziksel olarak bağlıymış gibi görünür. Yani sunucuya başka bir ülkeden veya bölgeden bağlanıyor gibi gözükürsünüz.

En İyi VPN programı ilk olarak güvenlik amacıyla ortaya çıkmıştır. Sanal internet ortamında bilgilerinizi ele geçirmek isteyen kötü amaçlı yazılımcılar veya saldırganlar olabilir. Özellikle halka açık ağlarda kullanıcıların verilerinize ulaşması oldukça kolay bir işlemdir. Fakat VPN kullanımı sonucu, uzmanlar bile bu tünel aracılığıyla aktarılan verilerden bir anlam çıkaramaz. Söz konusu kötü amaçlı saldırganlar sizi hedef almasa bile içinde bulunduğumuz çağ, doğrudan güvenlik veya erişim tehditi altında olmadığımız halde –ne olur ne olmaz- VPN kullanmamızı gerektirebiliyor. Doğru VPN programını seçerek bu modern ve sanal ihtiyacınızı giderebilirsiniz.

VPN programı kullanımı son zamanlarda oldukça yaygınlaşmış, özellikle Türkiye’de çok popüler hale gelmiştir. VPN programları ilk olarak güvenlik gerekçesiyle ortaya çıkmıştır. Fakat günümüzde yaygınlaşan VPN kullanımının amacı kuşkusuz sansürlenen internet adreslerine erişim sağlamaktır. Bazı kullanıcılar VPN programını, yasadışı dosya indirme yolu olarak kullanırken bazı kullanıcılar da sahip olduğu internet özgürlüğüne erişmek için kullanır. Türkiye’de yasaklanan bilgi veya basın siteleri, sosyal medya ağları VPN kullanımını adeta bir ihtiyaç haline getirmiş hatta kurumsal şirketler bile bu konuda yatırım yapmaya başlamıştır.

Artan popülerlik doğal olarak tüm dünyadaki VPN programı sayısını ve kalite çeşidini artırmıştır, neredeyse global bir VPN denizi oluşturmuştur. Bu kadar VPN programı fazlalığı olması kullanıcılar için iyi bir program seçmeyi imkansıza yaklaştırmıştır. VPN programı kalitesini belirleyen en temel şey güvenliktir fakat VPN programının asıl amacı zaten güvenlik olduğundan tüm programlar ihtiyaç duyulan güvenlik özelliğini sağlar. Bu noktada kaliteyi belirlemeye yarayan temel faktör hızdır. Popüler VPN piyasası içerisinde rekabet etmenin tek yolu güvenlik ihtiyacını gidermenin yanı sıra 21. yüzyılın getirdiği süper hızlı internet hızını düşürmemektir.

İstediğiniz VPN yazılımını internetten indirip basit kurulumunu yaptıktan sonra kullanmaya başlayabilirsiniz. Bazı programlar size bağlanmak istediğiniz bölgeyi seçmenize olanak sağlar. Böylece sunucuya dilediğiniz bölgeden bağlanıyor gibi görünebilirsiniz. Akıllı telefonlar için de uygulama marketlerinde çeşitli sayıda ücretsiz veya ücretli VPN programları mevcuttur. Ancak tüm VPN programları –her ne kadar amaçları güvenlik sağlamak olsa da- güvenli değildir. Artan talep VPN programlarını kontrolsüz şekilde artırmıştır. Program seçeneği sayısının artmasıyla bazı bilinçsiz kullanıcılar, güvenli olmayan ücretsiz yazılımları cihazlarına yükleyerek beraberinde zararlı yazılım da yüklüyor olabilir.

Arab developers making VPN technology

Yapılan araştırmalar sonucu neredeyse yüzde 40 oranla virüs içeren bu VPN programlarının, dilediği zaman kullanıcı verilerine ulaşabildiği öğrenildi. Bunun üzerine dev teknoloji şirketleri uygulama marketlerinden VPN yazılımlarını kaldırmak gibi önlemler almak zorunda kaldı. Çeşitli üniversiteler ve teknoloji şirketleri hala VPN programı güvenilirliğini ölçen çalışmalarını sürdürüyor. Bu nedenle güvenilirliği kanıtlanmamış VPN programını kullanmamanız kişisel verilerinizin korunması için gereklidir.

Bu programlar kişisel bilgilerinizi içeren cihazlara ulaşabildiği gibi şirket bilgisayarlarına ulaşarak büyük çapta zararlar da verebilir. Sonuç itibariyle doğru VPN programını seçmeniz, internet gezintilerinizi güvenli ve engelsiz olarak sürdürmeniz için idealdir.